Scenariusz lekcji geografii w klasie w klasie VII szkoły podstawowej w SOSW w Rudniku nad Sanem z wykorzystaniem TIK


Nauczyciel: Dorota Nowak. Temat: Urbanizacja w Polsce.

LINK DO SCENARIUSZA ZAJĘĆ W PDF

Cel ogólny: Charakterystyka procesów urbanizacyjnych w Polsce. Rodzaje aglomeracji miejskich oraz problemy wielkich miast.


Cele szczegółowe:

Uczeń zna:

- pojęcie urbanizacji,

- pojęcie aglomeracji,

- funkcje miast,

- problemy wielkich miast.

Uczeń wyjaśnia:

- przyczyny powstawania miast w Polsce,

- przyczyny „ucieczki” ludności z dużych miast i aglomeracji.

Umiejętności:

- uczeń wskazuje na mapie Polski największe miasta,

- uczeń wskazuje na mapie Polski wybrane aglomeracje,

- uczeń wskazuje województwa o największym wskaźniku urbanizacji,

- uczeń potrafi odczytać informacje z kartogramu.

Metody:

- praktyczne, oparte na działaniu: praca z mapą; praca z tablicą interaktywną; praca z podręcznikiem,

- słowna: pogadanka.

Formy pracy:
- praca indywidualna, - w grupach,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne: - Atlasy, podręczniki,

page1image3942127504

- karty pracy z zadaniami dla uczniów,
- mapy tematyczne, zdjęcia aglomeracji miejskich, wyświetlane na tablicy interaktywnej, - Tablica interaktywna, pisaki do tablicy interaktywnej, płyta nauczyciela.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne.

    1. a)  Powitanie uczniów.

    2. b)  Sprawdzenie listy obecności.

    3. c)  Przypomnienie najważniejszych wiadomości z ostatniej lekcji.

    4. d)  Zapisanie i wprowadzenie uczniów do nowego tematu.

  2. Uczniowie wspólnie podają nazwy dużych miast w Polsce i zapisują je na tablicy.

    1. a)  Podchodzą do mapy i wskazują i zaznaczają za pomocą kolorowych magnesów

      położenie podanych wcześniej i zapisanych na tablicy miasta Polski.

    2. b)  Uczniowie uzupełniają mapę konturową Polski.

    3. c)  Wprowadzenie przez nauczyciela pojęcia urbanizacji oraz wskaźnika urbanizacji.

Ćwiczenie 1. Korzystając z mapy wyświetlonej na tablicy interaktywnej „udział ludności miejskiej w ogólnej liczbie ludności według województw”.

- Podaj województwa o największym wskaźniku urbanizacji. - Podaj przyczyny takiego zróżnicowania.

Podsumowanie i zapisanie województw oraz przyczyn zróżnicowania wskaźnika urbanizacji w Polsce.

3. Uczniowie poznają pojęcie aglomeracji.

Przedstawienie uczniom na tablicy interaktywnej planów aglomeracji w Polsce, zwrócenie uwagi na rozmieszczenie miast względem siebie.

  1. a)  Aglomeracja monocentryczna: aglomeracja warszawska,

  2. b)  Aglomeracja policentryczna: aglomeracja katowicka.

Ćwiczenie 2. Odszukajcie różnice w wyglądzie aglomeracji monocentrycznej i policentrycznej.

Podsumowanie różnic morfologicznych aglomeracji w Polsce – dyskusja. 4. Krótkie omówienie funkcji dużych miast. Wyświetlenie ich na TIK

Ćwiczenie 3. Z rozsypanki wyrazowej (określenia dotyczące funkcji dużych miast) dobierz określenia pasujące do dużych miast i aglomeracji

Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i przesuwają określenia we właściwe miejsca – konstruują mapę mentalną – „Funkcje miast w Polsce”.

5. Pogadanka na temat korzyści wypływających z życia w dużych miastach i aglomeracjach dla ich mieszkańców – burza mózgów.

Ćwiczenia 4. Uzupełnianie tabeli – wady i zalety życia w dużych miastach. Uczniowie zapisują swoje spostrzeżenia na tablicy interaktywnej.

Podsumowanie lekcji:

  1. Nauczyciel zadaje pytania kontrolne, sprawdzające stopień opanowania materiału przez uczniów.

  2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji

Zadanie domowe:

Wykonaj zadanie dotyczące funkcji, jakie pełni miasto najbliższe Twojego miejsca zamieszkania.

Miasto .Główne funkcje:

  • Faza wprowadzająca 

    1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności. 
    2. Krótkie przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji. Wprowadzenie do nowego tematu. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. 2
    II. Faza realizacyjna
    1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jaką mapą jest map
    topograficzna i jakich znaków używa się na mapach topograficznych.
    2. Uczniowie, na podstawie atlasów, podają przykłady obiektów, które oznaczane są na mapach za pomocą znaków topograficznych powierzchniowych, liniowych i punktowych.
    3. Nauczyciel wyjaśn
    ia uczniom, na czym będzie polegała ich praca w grupach.
    4. Uczniowie pracują w grupach (4 lub 5 grup w zależności od liczby dzieci).
    Korzystając z mapy topograficznej rozwiązują zadania, które otrzymali na karcie pracy (czas pracy 7 minut).
    5. Poszczególn
    e grupy prezentują wyniki swojej pracy przed klasą.

    Uczniowie z poszczególnych grup przedstawiają odpowiedzi na pytania ze swojej karty pracy na tablicy interaktywnej. Nauczyciel wspólnie z pozostałymi grupami, sprawdza poprawność wykonania zadań.

    III. Faza podsumowująca 

    1. Utrwalenie i podsumowanie zajęć. 

    2. Zadanie pracy domowej.

     Scenariusz opracowała: Agnieszka Pająk – naucz