Konspekt zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem tablicy multimedialnej przeprowadzonych w klasie 2

TEMAT: W krainie alfabetu.

LINK DO SCENARIUSZA LEKCJI W PDF

Cele:

- dbanie o właściwy kształt liter

- ćwiczenie umiejętności układania zdań z podanego zbioru wyrazów

- ćwiczenia w wyróżnianiu liter, wyrazów i zdań

- ćwiczenia w głośnym czytaniu

Metody

Czynna- zadań stawianych do wykonania; słowna – opowiadanie, rozmowa, objaśnienia; , oglądowa- ilustracje multimedialne

Formy pracy: -z całą grupą
- indywidualna

Środki dydaktyczne: Oto ja- podr. pol.- społ. cz.1, ćw. pol.- społ. cz.1, ćw.mat.-przyr.cz.1; litery alfabetu, podręcznik multimedialny; linijki, kartki z wyrazami tworzącymi zdania (wyrazy napisane różnymi kolorami)

Przebieg zajęć:

  1. Oto ja... lubię... - zabawa integracyjna.
    Dzieci siedzą w kręgu. Każde mówi np.: Oto ja Olek. Lubię jeść owoce. Kiedy wszyscy powiedzą, słuchają piosenkę- Oto ja.
    Nauczyciel zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają słowami piosenki: Co macie w swoich głowach? (pytania); Co robicie w szkole? (uczymy się); Co chcecie poznać? (świat); Jaką macie klasę? (na 102); Czy potraficie dużo zrobić sami? (tak).

  2. Zdania pytające – czytanie ze zrozumieniem ćw. pol.- społ.s.15). Czytanie informacji do zapamiętania: Na końcu zdania pytającego znajdziesz ten znak ?. Przygotowują zieloną kredkę i słuchają esemesów, które pisali do siebie Lena, Marek, Dorota i Ula (ćw.4). Podkreślają zielonym kolorem zdania, które są pytaniami (ćw.5). Głośno je czytają. Dzieci w esemesach szukają wyrazów, które się powtarzają. Zapisują je (ćw.6).

  3. Abecadło czy alfabet – ćwiczenia w czytaniu (ćw. pol.- społ.s.16). Wyjaśnienie, czym się różnią te pojęcia (abecadło i alfabet to są nazwy stosowane zamiennie wobec tego samego stałego układu liter, jaki dziecko poznaje) (ćw.1).

Dzieci piszą litery w kolejności alfabetycznej. Rysują w okienkach elementy, które rozpoczynają się daną literą. Głośno czytają alfabet. Ćwiczenie interaktywne- Przeczytaj pytania. Wybierz tylko jedną poprawną odpowiedź na każde pytanie. Nauczyciel zawiesza w klasie planszę z alfabetem.

4. Zabawy z literami – utrwalanie kolejności liter w alfabecie (ćw. pol.- społ.s.17).

Tańczące litery. Dzieci biorą do ręki dowolną literę z alfabetu i szukają partnera do tańca. Zasada: parę tworzą dwie litery, które są obok siebie w alfabecie.

  1. Abecadło- ćwiczenia w czytaniu, rozmowy o alfabecie na podstawie wiersza (podr. pol.- społ.s.9).

    Dzieci słuchają wiersza Abecadło. Odpowiadają na pytania: Co to jest abecadło? Jaka litera stoi na czele alfabetu? Ile jest liter w alfabecie? Ćwiczenie interaktywne- Ułóż zwrotki wiersza „Abecadło” we właściwej kolejności. Dzieci czytają ostatnią zwrotkę wiersza. Zauważają, że (każdy wyraz rozpoczyna się kolejną literą alfabetu). Ćwiczenie interaktywne- Przeczytaj kilka razy wspólnie z innymi dziećmi, ostatnią zwrotkę wiersza. Pamiętaj o tym, by za każdym razem zmieniać tempo czytania.

  2. Zabawy z alfabetem- układanie zdań. Mądre zdania. Każde dziecko otrzymuje kartkę z zapisanym wyrazem. Wyrazy zapisane są różnymi kolorami. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich wyrazów w tym samym kolorze i ułożenie zdania.
    Każde dziecko otrzymuje literę alfabetu zapisaną na kartkach w różnych kolorach. Dzieci układają wyrazy, następnie zdania.

  3. Książka czeka- zachęcanie do czytania. Dzieci oglądają książki zgromadzone w klasie. Opowiadają ciekawe ilustracje. Mówią w czym pomocne są książki, czego możemy się z nich dowiedzieć i nauczyć. Przypominają sobie zasady korzystania z książek.  Gra dydaktyczna on-line- Superkid- Quiz obrazkowy-Posłuchaj i wskaż liczbę sylab, Składamy wyrazy z liter- układanie podpisu do obrazka.

  4. Podsumowanie zajęć.

  5. Nauczyciel wiesza na tablicy kartki ze zdaniami: Wszyscy, którzy wiedzą, w czym pomaga nam książka. Wszyscy, którzy pracowali samodzielnie.

    Dzieci przyklejają swoje imiona na kartce ze zdaniem, które ich dotyczy.

    Zadanie domowe


    Nauczę się na pamięć wybraną zwrotkę wiersza „Abecadło”.