Konspekt lekcji biologii do klasy VII

LINK DO SCENARIUSZA W PDF


Lekcja przeprowadzona z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. 

Temat lekcji: Budowa i rola szkieletu osiowego.

Data: 30.10.2018r.
Prowadzący : Wiesława Kostyra


Cel ogólny: Poznanie budowy i funkcji szkieletu osiowego człowieka. Cele szczegółowe lekcji:


Uczeń:

  •  wymienia części szkieletu osiowego,

  •  wymienia odcinki kręgosłupa, części i kości czaszki, oraz klatki piersiowej,

  • zna budowę kręgu piersiowego,

  •  zna funkcje czaszki, kręgosłupa i klatki piersiowej,

  •  potrafi wskazać na modelu części szkieletu osiowego człowieka,

  •  potrafi wskazać na modelu kości czaszki, odcinki kręgosłupa i kości klatki piersiowej,

  •  rozumie zależność pomiędzy budową części szkieletu osiowego a pełnioną przez nie funkcją.

    Metody pracy: słowna-pogadanka, obserwacyjna -pokaz ,ćwiczenia na tablicy interaktywnej, praca z podręcznikiem.

    Formy pracy: grupowa- według instrukcji, indywidualna-uzupełnianie kart pracy, zbiorowa. Środki dydaktyczne: podręcznik ,,Puls życia”, karty pracy, model szkieletu osiowego człowieka, atlasy anatomiczne, tablica interaktywna, instrukcje dla grup, zeszyt ucznia.

    Przebieg lekcji


    Część wstępna:
    1. Powitanie uczniów.
    2. Sprawdzenie listy obecności.
    3. Nawiązanie do tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji. 4. Podanie i zapisanie tematu lekcji na tablicy.

Część główna:

1 . Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Uczniowie pracują w grupach. W czasie pracy korzystają z podręcznika, atlasów anatomicznych, modeli, tablicy interaktywnej. Wykonują zadania według instrukcji, które otrzymali od nauczyciela (około 15 minut)

Zadania dla grup:

Grupa I – budowa i funkcje czaszki
Na podstawie podręcznika i modelu czaszki, tablicy interaktywnej wykonajcie polecenia zamieszczone obok rysunku.

1. Wymieńcie części czaszki i określcie ich funkcje?
2. Na schematycznym rysunku czaszki na tablicy interaktywnej ( ćw.1 ) dopasuj 
wskazane kości czaszki do ich nazw.

3. Wyjaśnijcie co to jest ciemiączko i jaką pełni rolę.

page2image945255136 ilustracja czaszki człowieka

Grupa II – budowa i funkcje kręgosłupa Na podstawie podręcznika , modelu kręgosłupa, tablicy interaktywnej wykonajcie polecenia zamieszczone obok rysunku.

  1. Nazwijcie zaznaczone odcinki kręgosłupa, podajcie liczbę kręgów budujących dany odcinek.

  2. Zsumujcie kręgi i podajcie łączną ich liczbę.

  3. Wymieńcie funkcje kręgosłupa.

4. Na tablicy interaktywnej( ćw. 2) dobierz wskazane elementy budowy kręgu piersiowego do ich nazw.

ilustracja kręgosłupa człowieka  page3image945337808

Grupa III – budowa i funkcje klatki piersiowej
Na podstawie podręcznika, modelu klatki piersiowej tablicy interaktywnej wykonajcie polecenia zamieszczone obok rysunku.

  1. Wymieńcie kości budujące klatkę piersiową ?

  2. Na tablicy interaktywnej
    ( ćw. 3 )zaznacz rodzaje żeber, na schematycznym rysunku klatki piersiowej i podaj ich liczbę.

  3. Wymieńcie funkcje klatki piersiowej.

2. Prezentacja wykonanych zadań przez poszczególne grupy. Uczniowie charakteryzują części szkieletu osiowego, wskazując kości na modelu szkieletu, rozwiązują ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, uzupełnia wiadomości. W trakcie wypowiedzi uczniowie uzupełniają karty pracy- załącznik 1.

Część podsumowująca:

1. Utrwalenie wiadomości. Nauczyciel wspólnie z uczniami rozwiązuje Quiz na tablicy interaktywnej(ćw.4)- wybrani uczniowie zaznaczają wskazane kości szkieletu osiowego.
2. Ocena pracy uczniów na lekcji.

3. Praca domowa.
Rozpoznaj i podpisz kręgi kręgosłupa osiowego człowieka ( zadanie 5 z kart pracy).

4. Podziękowanie uczniom za udział w lekcji i zakończenie zajęć.

ilustracja klatki piersiowej

Karta pracy- szkielet osiowy.
1. Uzupełnij schemat dotyczący ogólnej budowy szkieletu osiowego.

Szkielet osiowy
......................... ........................ .....................

2. Uzupełnij schemat dotyczący budowy czaszki .

mózgoczaszka

trzewioczaszka

-- -- -- -- --

3. Wymień odcinki kręgosłupa i podaj liczbę kręgów budujących dany odcinek.

a) b) c) d) e)

4. Podpisz wskazane elementy budowy kręgu piersiowego.

Czaszka

page5image945578720

5. Rozpoznaj i podpisz wskazane kręgi kręgosłupa osiowego człowieka

page6image945600736 page6image945601040

6. Na schematycznym rysunku klatki piersiowej podpisz kości ją budujące.

page6image945610000