Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV

Temat: Baśń w wersji poetyckiej. Aleksander Puszkin „ Bajka o rybaku i złotej rybce”. 

LINK DO SCENARIUSZA W PDF


Cele:

  •  poznanie utworu Aleksandra Puszkina „Bajka o rybaku i złotej rybce”

  •  kształcenie umiejętności analizy świata przedstawionego utworu

  •  kształcenie umiejętności ustalania kolejności zdarzeń,

  •   kształcenie umiejętności opowiadania o zdarzeniach,

  • kształcenie umiejętności rozpoznawania przesłania utworu literackiego,

  • kształcenie umiejętności wyrażania sądu o postaciach i zdarzeniach,

  •  usprawnianie techniki głośnego czytania,

  • rozwijanie umiejętności rozpoznawania tekstów kultury przynależnych do teatru i filmu, kształtowane postawy szacunku dla innych,

  • budzenie empatii, inspirowanie do refleksji nad wartością dobra.

    Metody i techniki pracy:

    • praca z tekstem,
    • praca w grupach,
    • metoda ćwiczeń praktycznych, • elementy dramy,

    Środki i materiały dydaktyczne:

    • podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego;
    • filmowy zwiastun przedstawienia O rybaku i złotej rybce z repertuaru Teatru Guliwer (dostępny w Internecie, wykorzystanie tablicy interaktywnej);
    • fotosy z przedstawienia O rybaku i złotej rybce z repertuaru Teatru Guliwer (dostępne na stronie teatru, wykorzystanie tablicy interaktywnej);
    • fotosy z przedstawienia O Rybaku i Złotej Rybce z repertuaru Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (dostępne na stronach teatru, wykorzystanie tablicy interaktywnej);
    • nagranie filmu Najpiękniejsze baśnie braci Grimm: O rybaku i jego żonie (reż. Christian Theede, Niemcy 2013, wykorzystanie tablicy interaktywnej );
    • kilka przedmiotów nawiązujących do treści baśni, np.: kłębek przędzy, pierścionki, perły, korona, siatka wędkarska;

page1image3941760944

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjno – porządkowe (sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej).

2. Nawiązanie do tematyki zajęć. Nauczyciel przynosi na lekcję w siatce wędkarskiej kilka przedmiotów nawiązujących do treści baśni, np.: kłębek przędzy, pierścionki, perły, koronę, i prosi uczniów o odgadnięcie, co będzie przedmiotem zajęć.
3. Uczniowie słuchają baśni czytanej przez nauczyciela i ucznia. Dzielą się wrażeniami na temat tekstu.

4. Nauczyciel informuje, że tekst jest poetycką wersją baśni opublikowanej po raz pierwszy przez braci Grimm na początku XIX wieku, uczniowie czytają informacje o autorze.

5. Uczniowie wyjaśniają, w jaki sposób przedmioty nawiązują do treści baśni, np. kłębek przędzy – żona rybaka przędła, kiedy mąż wyruszał na połów; pierścionki, perły – kobieta stała się posiadaczką takich luksusowych ozdób po spełnieniu trzeciego życzenia; korona – żona rybaka została królową.

6. Uczniowie opisują, jak wyobrażają sobie żonę rybaka.

7. Nauczyciel odtwarza filmowy zwiastun przedstawienia O rybaku i złotej rybce z repertuaru Teatru Guliwer w Warszawie. Pokazuje fotosy z tego przedstawienia oraz spektaklu O Rybaku i Złotej Rybce z repertuaru Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Odtwarza fragment filmu Najpiękniejsze baśnie braci Grimm: O rybaku i jego żonie (reż. Christian Theede, Niemcy2013).

8. Uczniowie, pracując parami, rozwiązują test dotyczący utworu:

[HIS] Akcja utworu toczy się dokładnie trzydzieści trzy lata i jeden dzień.
[FAN] Wydarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu na wybrzeżu.
[TAS] Dom wieśniaków ulega kilkakrotnie magicznym przemianom.
[TAN] Rybka wykorzystuje swą zdolność zamiany w piękną kobietę.
[TYCZ] Głównymi bohaterami utworu są rybak, jego żona oraz złota rybka.
[NA] Wieloletnia praca nie przynosi małżonkom wielkiego bogactwa.

 Postacią fantastyczną w utworze jest złota rybka.

9.  Uczniowie wykonują polecenie na tablicy interaktywnej: Wyplącz złotą rybkę z sieci. Porządkują i uzupełniają plan wydarzeń.
10. Przepisywanie planu zdarzeń do zeszytu.
11.  Podsumowanie zajęć. Ocena uczniów za aktywność.
12. Zadanie domowe: Poszukaj w internecie informacji o fundacjach oraz organizacjach spełniających marzenia chorych dzieci.

Opracowanie: Agnieszka Dreksa