TEMAT: Emotikony jako współczesna forma wyrażania emocji.
LINK do konspektu w formacie PDF
Lekcja w klasie 1P (PdP)
Przedmiot: zajęcia rozwijające komunikowanie się Data: 24 listopada 2021 r.
Prowadzący: Monika Siek
CELE LEKCJI:
Po skończonej lekcji uczeń:
a) zna:
- pojęcia: emocje, emotikony,
- najważniejsze emoji określające emocje,
b) potrafi:
- budować zadania poprawne pod względem stylistycznym i gramatycznym, - ocenić sytuację na obrazku i dopasować do niej buźkę,
- połączyć twarze z odpowiednimi emotikonami,
- na podstawie wylosowanych 3 emocji opowiedzieć krótką historię,
- określić swoje emocje za pomocą emotikon,
- prawidłowo korzystać z TIK,
c) rozumie:
- że emocje towarzyszą człowiekowi cały czas, nie są one ani pozytywne, ani negatywne, różni Nas sposób ich wyrażania,
- że emotikony nie są językiem, ani go nie zastępują tylko wspomagają język,
- że te same sytuacje wywołują w każdym człowieku inne emocje,
METODY:
- rozmowa nauczająca,
- praca pod kierunkiem,
- praca z TIK,
- praca z materiałem filmowym, - pokaz,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-materiały edukacyjne genially, wordwall: a) wiersz: „Zły humorek”,
a) prezentacja multimedialna,
b) interaktywne gry edukacyjne:
- karty pracy,
- Youtube:
a) piosenka Pedro: „Ta chwila jest dla mnie”, b) spot reklamowy MC
FORMY PRACY:
- indywidualna - zbiorowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
FAZA WSTĘPNA:
- powitanie uczestników zajęć
- sprawdzenie listy obecności i zadania domowego,
- przekazanie przez nauczyciela informacji organizacyjnych związanych z przebiegiem zajęć
FAZA REALZACYJNA:
- zapoznanie uczniów z wierszem „Zły humorek”, pytania do wiersza:
1. Co czuła dziewczynka?
2. Z jakiego powodu czuła złość? Jak się zachowywała?
3. A Ty kiedy czujesz złość?
- mini wykład nauczyciela o emocjach i emotikon,
- zapisanie na tablicy tematu lekcji: Emotikony jako współczesna forma wyrażania emocji. - przedstawienie materiału genially: Kilka słów o emocjach, uczuciometr,
- wypełnienie karty pracy: Oceń sytuację na obrazkach. Dopasuj do każdego obrazka buźkę, która najlepiej oddaje emocje jednego z bohaterów poniższych fotografii,
W dalszej części lekcji nauczyciel poleca uczniom obejrzeć i wysłuchać piosenki Pedra: „Ta chwila jest dla mnie”, pytania do utworu:
1. Jaka melodia jest w utworze?
2. Jakie emocje wyraża emotikon wspomagający tekst utworu?
W dalszej części lekcji nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy: Połącz twarze ludzi z odpowiednimi emotikonami.
W kolejnym etapie lekcji nauczyciel wykorzystuje ćwiczenia interaktywne z zasobów genially m.in.: Emotki Koło fortuny, Emotki O rety! Krety!, Emotki Połącz w pary, Emotki – memory, W ramach podsumowania tej części lekcji nauczyciel pyta uczniów:
1. Czy potrafią rozróżnić emotikony wyrażające pozytywne i negatywne emocje?
2. Czy sprawia im trudność przyporządkowywanie nazw emocji do emotikon?
Nauczyciel słucha wypowiedzi uczniów, w razie potrzeby uzupełnia je i koryguje. Nauczyciel poleca obejrzenie spotu reklamowego MC, przed projekcją zadaje pytania: 1, Jakie emocje przedstawiają ludzie – emotikony przedstawione w reklamie?
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
W ramach rekapitulacji pierwotnej nauczyciel posługuje się następującymi pytaniami: 1. Co to są emocje, wymień kilka z nich?
2. Jaka jest rola emotikon w przekazywaniu emocji?
3. Czy do tej pory świadomie stosowałeś emotki pisząc wiadomości tekstowe?
FAZA KOŃCOWA: Ocenienie pracy i zachowania uczniów na zajęciach. Pożegnanie.
ZLECENIE PRACY DOMOWEJ:
Nauczyciel poleca uczniom wykonać w domu kartę pracy: Jak upłynął Ci dzisiejszy dzień? Byłeś wesoły, coś Cię dzisiaj zdziwiło? Pokoloruj buźkę, która odpowiada Twojemu obecnemu nastojowi.