1. Konspekt lekcji biologii do klasy 7as
Link do konspektu w formacie PDF
Temat lekcji: Wpływ uzależnień na organizm człowieka.
Data: 19.10.2021r.
Czas trwania : 45 minut Prowadzący: Wiesława Kostyra
Cele ogólne: Poznanie przyczyn i rodzajów uzależnień oraz ich negatywnego wpływu na organizm. Wpajanie poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- potrafi zdefiniować, czym jest uzależnienie;
- wymienia przyczyny uzależnień, substancje i czynności uzależniające;
- podaje skutki negatywnego wpływu alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy, napojów energetyzujących na organizm człowieka;
- analizuje wyniki doświadczenia i omawia wpływ alkoholu na układ nerwowy;
- ma świadomość, że nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych prowadzi do uzależnienia;
- wyjaśnia na czym polega asertywne zachowanie;
- aktywnie uczestniczy w lekcji i wykonuje polecenia nauczyciela, wypełnia karty pracy.
Metody pracy na lekcji:
- aktywizująca: burza mózgów;
- metoda problemowa - samodzielnego dochodzenia do wiedzy;
- obserwacyjna: obserwacja wyników doświadczenia, plansz, rysunków; - praktycznego działania - praca wytwórcza;
- słowna: pogadanka;
- pokazowa: prezentacja, film, ćwiczenia interaktywne.
Formy pracy:
- indywidualna; - grupowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik ,,Puls życia”, prezentacja multimedialna, film, tablica interaktywna, karta pracy, jajko, spirytus, plansze, krzyżówka, opakowania po papierosach.
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Podanie i zapisanie na tablicy tematu lekcji.
4. Nawiązanie do tematu i zapoznanie z celami lekcji.
Część główna:
1. Co to jest uzależnienie ? Pogadanka z uczniami na temat, czym jest uzależnienie- burza mózgów. Propozycja definicji: Uzależnienie - to silna potrzeba zażywania określonych substancji, bądź wykonywania danych czynności. (Zadanie 2 w karcie pracy).
2. Dlaczego młodzi ludzie ulegają uzależnieniom? Uczniowie podają przyczyny uzależnień: - ciekawość,
- presja rówieśników,
- chęć zaimponowania kolegom,
- sposób na problemy,
- okazywanie dorosłości, - nuda.
3. Od czego możemy się uzależnić?
Uczniowie wymieniają (substancje, czynności) od których możemy się uzależnić i wykonują (zadanie 1 w karcie pracy).
Nauczyciel pokazuje prezentację multimedialną ,,Uzależnienia są groźne”.https://view.genial.ly/6031460c59e7aa0d9c16b5a1/presentation-5-uzaleznienia-sa-grozne Uczniowie oglądają prezentację, odpowiadają na pytania nauczyciela i rozwiązują zadania w karcie pracy.
4. Jak palenie papierosów wpływa na nasze zdrowie?
Nauczyciel pokazuje ilustracje w podręczniku na str. 254 obrazujące negatywny wpływ palenia papierosów na narządy organizmu i prosi uczniów, aby wykonali ( zadanie 3 a w karcie pracy), następnie rozdaje uczniom opakowania po papierosach i prosi o głośne przeczytanie umieszczonych na nich informacji ostrzegawczych na temat szkodliwości palenia.
5. Jak alkohol wpływa na nasze zdrowie?
Nauczyciel przeprowadza proste doświadczenie ,, Jak spirytus wpływa na białko jaja? lub prezentuje doświadczenie na filmie ,, Jajo i spirytus”. Podaje informacje o wpływie alkoholu na zdrowie.
Badanie wpływu alkoholu na białko.
Uczniowie omawiają wyniki obserwacji i wyciągają wnioski, wykonują ( zadanie 3b w karcie pracy).
6. Jak narkotyki i dopalacze działają na nasz organizm?
Uczniowie na podstawie informacji zawartych w prezentacji, wykonują (zadanie 4 w karcie pracy).
7. Jak nadmierne korzystanie z telefonów i komputera wpływa na nasze zachowanie?
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela i wykonują (zadanie 5 w karcie pracy).
8. Zachowanie asertywne, czyli umiejętność odmawiania.
Uczniowie przy pomocy nauczyciela rozwiązują rebus oraz wyjaśniają znaczenie słowa - asertywność ( Zadanie 6 w karcie pracy).
Nauczyciel rozdaje uczniom plansze z ilustracjami i hasłami zachowań asertywnych i prosi o zaprojektowanie i prezentację plakatu: ,,Stop uzależnieniom” – praca grupowa.
Część podsumowująca:
1. Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji.
a) obejrzenie filmiku ,,Zapamiętaj uzależnienie”;
b) rozwiązanie zadań interaktywnych.
- przyporządkuj:Skutki picia alkoholu i palenia papierosów.
- połącz w pary Połącz w pary
2. Ocena pracy uczniów na lekcji.
3. Zadanie pracy domowej- rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło ( zadanie 7 w karcie pracy).
4. Podziękowanie za udział w lekcji i zakończenie zajęć.